Система уроків з української літератури. 5клас

Урок № 1
Тема. Микола Вінграновський. Основні відомості про письменника. «Перша колискова». Любов до дитини
Мета. Познайомити учнів з поетом, його твором «Перша колискова»; розвивати навички виразного читання та аналізу поетичних творів; виховувати почуття любові до батьків, поезії
Обладнання. Портрет письменника, збірки, малюнки до поезії, проектор
       Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
   Літературна розминка «Доповніть речення»
1.     Вірш, у якому відображено життя за допомогою думок, почуттів і переживань, називається… (ліричний).
2.     Образ, чиї переживання, думки та почуття відображено в ліричному творі, називається… (ліричний герой).
3.     Художній засіб, оснований на зіставленні двох предметів або явищ з метою пояснити один за допомогою іншого, називається… (порівнянням).
4.     Художнє означення – це … (епітет).
5.     Слово чи словосполучення, що переносить ознаки одного предмета або явища на інші на основі подібності чи протиставлення, називається… (метафорою).
6.     Перенесення властивостей живих істот на предмети чи явища природи  
називають… (персоніфікацією).
ІІ. Мотивація діяльності. Коментування епіграфа до уроку:  
                         Вінграновський витворив художній світ, законом якого є
                         краса…
                                                                       В.Моренець
ІІІ. Розкриття теми
1.     Слово вчителя. Виразне читання авторського вірша ( слайд №1)
                                Про Вінграновського
                      Поет Микола Вінграновський -
                      Письменник і кіномитець,
                      Людина творча, самобутня,
                      Краси, естетики знавець!
                      Він виростав серед природи
                      У миколаївських степах.
                      Свої думки, переконання
                      І болі вилито в словах,
                      Де птахи, звірі і рослини
                      Радіють світу і життю.
                      Вірші поета України
                      Не підлягають забуттю.
                      Бо він – душа свого народу,
                      Вітчизни справжній патріот.
                      Поета слово незабутнє
                      Вік пам'татиме народ!
2.     Тлумачення виділених слів:
поет – бо писав віршіодин з яких ми будемо сьогодні розглядати. Це – «Перша колискова»;
         письменник – бо, крім віршів, він писав повісті («Сіроманець», 
         «Гусенятко»), оповідання, роман «Северин Наливайко;
         кіномитець – був режисером Київської кіностудії імені Довженка,   
         кіносценаристом, його фільми і на сьогодні актуальні («Ескадра
         повертає на захід», «Берег надії», «Дума про Британку»,  
        «Довженківський щоденник 1941-1945 років), актором (головна роль
        Івана Орлюка у фільмі «Повість полум'яних літ»…)
3.     Виразне читання поезії «Перша колискова» вчителем та учнями (презентація вірша, слайди № 2 - № 5)  
4.     Евристична бесіда:
-         Що таке колискова?
-         Які колискові ви знаєте?
-         Що вам сподобалось у вірші?
-         Які художні засоби використав автор? Як вони впливають на настрій вірша?
-         Назвіть звертання. Вони поширені чи непоширені? У якому  
     відмінку вжито звертання?
5.     Творче завдання. Зображення кольором кожної строфи вірша.
     Аргументувати вибір.

№ строфи
Колір, що передає настрій строфи
Тлумачення
1
Жовтий
жовтий
Переважає колір жита, зорі, золота
2.
блакитний
Колір мрії
3.
Жовто-блакитний
                    Жовто-блакитний
Жовто-блакитний колір України
4.
жовтогарячий
Колір сонця, що вгорі

6.     Дослідження. Робота в групах. ( слайд № 6)
                              І група: дослідити, що любов до дитини перегукується з
                                            любов'ю до України.  Визначити основну думку                           
                                            вірша;
                              ІІ група: розкрити красу художнього світу в «Першій
                                            колисковій», навести приклади з твору (краса
                                            природи, краса почуттів батьків до дитини)

7.     Відповіді учнівЗапис основної думки вірша в зошити: піднесення  
         материнських і батьківських почуттів любові до дитини, утвердження їхніх заповітів для дітей – любити Батьківщину – Україну, не бути байдужим до її долі (слайд № 7)
ІУ. Підсумок уроку
-         Назвіть у вірші рядочок, який вам найбільше сподобався, вразив вас.
У. Заключне слово вчителя. Коментування оцінок
УІ. Домашнє завдання. Вивчити напам'ять вірш «Колискова», записати від
                                           батьків, бабусі, дідуся ті колискові пісні, які вони
                                           співали для своєї дитини, онука (слайд № 8)



Урок №2
Тема. Художні описи природи як вияв патріотичних почуттів автора.
         «Бабунин дощ», «Сама собою річка ця тече» М. Вінграновського
Мета. Продовжити знайомство учнів з творчістю поета, усвідомлювати красу
          та ідейно-художню цінність поезій, формувати розуміння поняття
          «батьківщина», розвивати творчість учнів; виховувати любов до
          рідного краю
Обладнання. Виставка учнівських малюнків до поезій М.Вінграновського,
         портрет письменника, проектор
                                      Перебіг уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Читання напам'ять вірша «Перша
   колискова»
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотиваційні запитання
-         Чи любите ви дощ?
-         Який дощ вам подобається, з громом і блискавицею чи «тихий», «спокійний»?
-         Спробуйте описати дощ (слайд №1)

 ІІІ. Сприйняття та освоєння матеріалу.
1.     Виразне читання віршів «Бабунин дощ» та «Сама собою річка ця пливе»
2.     Творче завдання. Знайти відповідні рядочки віршів до учнівських малюнків з виставки (на дошці) та заповнити таблицю (слайд № 2)

з/п
«Бабунин дощ»
№ з/п
«Сама собою річка ця тече»
1.
«…І стежка в яблуках вже стежкояблуката…»
1.
«Сама собою річка ця тече…»
2.
«Пускає бульби на порозі хата…»
2.
«Вона тече в городі в нас під кленом…»
3.
«Хто він такий в залатанім кожусі…
Попискують пташата в його вусі…»
3.
«Цвіте над нею небо здоровенно солодкими хмаринами з дощем»
4.
«Прийшов під нашу хату ненароком…»
4.
«Ця річечка тече для клена і для мене…»

3.     Бесіда за твором «Бабунин дощ»
-         Який настрій викликає у вас дощ? Чи такий же настрій вірша?
-         Опишіть дощ за віршем, використовуючи цитати (на клямці цямота, пускає бульби, мокро дихає)
-         Які сліди залишив після себе дощ? (стежка в яблуках, з котяри – іскри, з м'яти – чамрота, пускає бульби хата)
-         Якими засобами автор передає стан природи під час дощу? Доберіть синоніми до слів: чамрота, цяпота
-         Знайдіть нові слова у вірші, поясніть їх значення (стежкояблуката, бульбохата)
-         Яким ви уявляєте ліричного героя? Доведіть відповідно до тексту
4.     Бесіда за твором «Сама собою річка ця тече»
-         Яка географічна назва зустрічається у вірші?
-         Що ви знаєте про Дніпро?
-         Які куточки рідного краю подобаються авторові? (річка, хата, город)
-         Якими словами описує автор річку? (маленька, вузенька, як долоня, тихенька синя доня, річечка…) Як називаються такі художні засоби? (епітети, порівняння, пестливі слова)
-         Чому автор саме так називає річку? (бо любить річку і свій край, Батьківщину)
-         Що об'єднує ліричних героїв обох творів?
5.     Творче завдання (слайд № 3):
І варіант. Виписати метафори з віршів. Усно сказати, як вони допомогли зрозуміти текст.
ІІ варіант. Виписати епітети з віршів. Усно сказати, епітети допомагають зрозуміти текст.
6.     Закріплення знань. «Невеличка вікторинка»
1). Що над річкою цвіте здоровенно? (Небо)
2). Чим пахне наша хата? (Борщем)
3). Що в дощ пускає на порозі хата? (Бульби)
4). Що в торбі у незнайомого, що прийшов перечекати дощ? (Кінь)
5). Річечка маленька і вузенька, як що? (Як долоня)
6). Для кого тече річка? (Для мене і для клена)
  ІV. Підсумок уроку
        Запитання:
-         Що нового ви дізналися з поезій М. Вінграновського?
   V. Домашнє завдання. Виразно читати вірші; підготувати малюнок до
        рядочків, що сподобалися; усний твір «Що для поета і для мене означає
        Батьківщина?» 

Урок №3


Тема уроку. М.Вінграновський. “Сіроманець”. Гуманізм  

                      повісті
Мета уроку. Усвідомити ідейно-художній зміст  
                       прочитаного твору; розвивати навички  
                       самостійної роботи з книгою; уміння  
                       проводити спостереження над художнім   
                       текстом; висловлювати свою думку з приводу
                       прочитаного; виховувати доброту й  
                       милосердя, вірність у дружбі, любов до всього
                       живго.

                                     Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Забезпечення емоційної готовності до   уроку. Віршоване слово вчителя.
                               Ви уже дорослі, діти,
                               Ходите у п¢ятий клас...
                               Про навколишнє у світі
                               Пізнаєте повсякчас!
                               Як дозвілля цінувати,
                               Друга вірного знайти,
                               Як природу зберігати
                               І розумними рости.
                               Тож всідайтеся зручніше,
                               Налаштуйтесь на урок
                               І до мудрості пізнання
                               Вже зробіть сьогодні крок!
       Прозове слово вчителя. Микола Вінграновський написав не тільки поетичні, а й прозові твори, в яких поєднав реальне з казковим, фантастичним. За допомогою різноманітних художніх засобів письменник створив прекрасний світ, у якому живуть людина і одухотворена природа. Сьогодні ми познайомимося з повістю “Сіроманець”
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
   1. Вступне слово вчителя. Сіроманець... - З чим у вас асоціюється це слово? Чому вовка так названо? Які ви знаєте твори, де розповідається про вовка? Удома ви познайомилися з текстом твору. Давайте згадаємо зміст.(Перегляд слайдів)
    2.Бесіда “Штурм змісту”
-         Що ти дізнався про минуле життя Сіроманця?
-         Чому Сашко захищає Сіроманця? Як він пояснює це батькам?
-         Знайдіть місце в творі і зачитайте першу зустріч Сашка з вовком.
-         Як Сашко вирішив допомогти Сіроманцеві переховатися від мисливців?
-         Як сталося, що Сіроманець потрапив до рук Чепіжного?
-         Як Сашко допоміг визволитися Сіроманцеві?
-         Опишіть місцевість, де знайшов вовк притулок?
-         Хто врятував Сіроманцеві життя на полігоні?
-         Як вовк допоміг людині (зачитати)?
-         Для чого Сашко пішов з вовком до Одеси?
-         Чому Сіроманець пішов до хат своїх заклятих ворогів? Що він хотів цим сказати?
3. Тлумачення слова гуманізм (записано на дошці). Дослідницька робота “Гуманізм повісті”
-         Як ви розумієте значення слова гуманізм? Звірте свої міркування із записом на дошці. Наведіть приклади гуманізму з даного тексту. Зробіть висновки про гуманізм повісті.(Саме в дружбі та співчутті хлопчика до вовка розкривається гуманізм повісті).
4. Фізкультхвилинка.”Гімнастика Сіроманця”
                            Сіроманець лиш проснувся,
                            І до сонця потягнувся (піднімання рук).
                            А побачив бадилинку,
                            То нагнувся на хвилинку (нахили вниз).
                             Восени будяк розцвів,
                             Вовк від подиву присів (присідання).

                             Любить вовк Сашка стрічати

                             І від радості стрибати (стрибки).

  5. Робота з текстом творуВизначення теми та основної думки твору. Зробити записи в зошити.
  Тема: зображення конфлікту цивілізації та природи.
   Ідея: уславлення дружби, співчуття, беззастережної хоробрості та самовіддачі у взаємодії людини з твариною; засудження жорстокого поводження з твариною та людського злопам¢ятства.
 Колективна творча справа (КТС).
        Визначити , за допомогою яких художніх засобів автор... 
-         майстерно описує природу – І група;
             (“...на воді тихенько кипів осінній дощ.... Уяру нічого не росло –  
             боялося весняних вод: з полів саме цим яром летіла весняна вода і 
             могла забрати не те що деревину або кущ, а навіть п¢ятеро
             вертольотів...Нагрітий за літо яр дихав Сашкові в обличчя
             перецвілими будяками. Тихо пливло павутиння, і тоненька    
             хмарина лежала над яром, наче капустяний листок” “Повалило
             снігом, потонули в ньому хати і дерева, невидима собачня
             потягнула свої зморені голоси по своїх домівках...На причілку
             кузні ріс берест: обліплений снігом, берест злився з усім білим
             навколишшям, і Сашко відразу його не помітив.  Берест ще дуже
             давно поклав на плоский дах кузні своє гілля, і так вони разом з
             кузнею доживали віку.”) 
   -змальовує образ Сіроманця -   ІІ група;
                  (“Потім вовк заспівав. Він співав тихим старим голосом....” “...на старість вовк осліп. Бурхлива темнота зацарювалав його очах. Один лише нюх водив його по світу, і кашляти вже почав, і снився йому щоночі єдиний сон: срібні очі постріляних вовченят...” “Сіроманець обнюхав Сашка з ніг до голови, лизнув по куртці гудзика і ліг на листя.” “Сіроманець провів Сашка до узлісся, потерся об Сашкове плече і так стояв, аж доки запах його нового товариша не ослаб у глибині темного листопадового вітру...” “Сіроманець уже не котився – його котив вітер... Вовка закотило в лісосмугу, він обійняв лапами якусь деревину, навіть учепився за неї зубами, але вітер відірвав його і від неї.” “Сашко не повірив своїм очам: на стежці перед ним стояв Сіроманець! Високий, широкогрудий, з великими димчастиминезрячими очима...Сіроманець плакав. Великі срібні сльози котилися по його морді і падали на пісок під лапи”)
   -змальовує образ Чепіжного – ІІІ група.
( “Чепіжний наставив вуха на лісову невідомість, сплигнув з коня, перекинув рушницю з руки в руку, повів коня стежкою, вивів його на галявину, прив¢язав до сосни, а сам відійшов і заліг у ямі.” “Пропадаю! Гав! Гав! Гав! – загавкав Чепіжний до Сіроманця і люто рушив з води на нього. – На мене - їж! Жери мене! Зжери мене, як ти з¢їв мою козу 8 березня! Я перебив твою зграю і вовченят перебив, я!” “...Сіроманець, ох, якби ви знали,як він сидить мені в печінках, спати не можу, жити не можу, як подумаю, що він ходить по світі, щоб ти удавився тією моєю козою!” “ – Зловився! – дихав морозом Чепіжний. – Стільки роківпильнував я його, посивів і серце зірвав на ньому! Чепіжний був урочистий, і його буряковий кулак грізно здіймався над фланелевими снігами...”).
6. Рубрика “Оголошення”. Упізнати персонажа за оголошенням.
1.     “Пропоную дружбу та порятунок дітям шкільного віку” (Сіроманець).
2.     “Шукаю кореспондента. Маю сенсаційний матеріал.” (Василь Чепіжний).
3.     “Пригощаю усіх м¢ясом вівці. Вовкам вхід заборонено.” “Дядько Побігайло).
4.     “Маю друга вовка. Тепер мені ніхто не страшний” (Сашко).
5.     “Копаю ями, Ставлю пастки для вовків. Недорого.” (Шевчук).
ІУ. Підбиття підсумків уроку.
     Гра “Мікрофон” . “Моє ставлення до Сіроманця2
     Підсумкове слово вчителя. “Сіроманець” – повість про дружбу хлопчика та вовка, які, попри всі випробування, залишаються вірними один одному. Твір вчить захищати тварин, цінувати вірних друзів та завжди приходити на допомогу тим, хто її потребує.
У. Домашнє завдання. Характеризувати образ Сашка. Намалювати ілюстрацію до твору.

Урок № 4
Тема уроку. Микола Вінграновський. «Сіроманець».  Характеристика образу Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї позиції.

Мета уроку. Навчати складати характеристику героїв твору,  

                      розвивати творчу уяву, критичне мислення,

                      культуру мовлення, пам¢ять; виховувати

                      прагнення до самостійності, рішучості, вміння

                      відстоювати власну думку. 

Обладнання, наочність: індивідуальні картки з уривками твору


                                      Перебіг уроку

І. Перевірка домашнього завдання. Огляд учнівських малюнків із  коментуванням.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Мотиваційне запитання.

-         Хто з героїв повісті”Сіроманець” вам найбільше сподобався і чому?
(відповіді дітей)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1.     Штурм теми учнями.(Учні зачитують з дошки тему уроку і самостійно
    визначають завдання уроку)
2.     Слово вчителя. – Як ви розумієте значення слова любов? Про яку любов
     ідеться в повісті М.Вінграновського “Сіроманець”? Сьогодні ми  
     охарактеризуємо головного героя твору – Сашка, вияснимо, чи було в
     нього почуття любові, поваги. До кого і до чого?
ІУ. Сприйняття матеріалу.
       Аналіз образу Сашка.
       1. Завдання. Знайти у творі уривки, що характеризують
                                        Сашка, і зачитати їх.
3.     Індивідуальна робота з уривками твору.
Запитання (до всіх уривків)
-         Як характеризується Сашко в даних уривках (дібраних учителем)?
1.“Сашко пройшов ліс, вийшов у поле, як почув стрекотіння вертольота: півколом, низенько над лісом він летів на Сашка. Сашко чи злякався, чи що, але сів на землюі прикрився портфелем”; (цілеспрямованість)
2. “Раптом Сашко відчув, що хтось дивиться йому в спину: за дубом    хтось стояв! “Піти глянути, чи не йти?.. – завагався Сашко. Але   вирішив: - Чого це я стану його боятися? Піду гляну”; (сміливість)
3.“Сашко вибрав підходящу для Сіроманця нору, розчистив її трохи  лопатою, нарвав пирію, настелив, ліг сам”; (турбота)
4.“Одного дня Сашко відкрив, що Сіроманець сліпий”; (спостережливість)  

5. “Так от ти який лизунчик, а ще Сіроманець, - сказав Сашко і погладив Сіроманцеві шию, почухав під горлом”; (чуйність)

6. «Сашко став на коліна, почав обмацувати темінь, наткнувся добряче лобом на ковадло, і вже Сіроманець щімко задихав Сашкові в обличчя. Сашко обійняв обома руками вовка за шию»; (готовність всупереч усьому надати допомогу, врятувати)

4.     Усне висловлювання учнів “Сашко – захисник тварин”
5. Фізкультхвилинка“Гімнастика Сіроманця”
                            Сіроманець лиш проснувся,
                            І до сонця потягнувся (піднімання рук).
                            А побачив бадилинку,
                            То нагнувся на хвилинку (нахили вниз).
                             Восени будяк розцвів,
                             Вовк від подиву присів (присідання).

                             Любить вовк Сашка стрічати

                             І від радості стрибати (стрибки).
6. Бесіда-міркування “Моє ставлення до вчинків Сашка”
-         Чи здатний Сашко на самостійні вчинки у відстоюванні своєї позиції?
-         У чому виявляється самостійність Сашка?
-         Як відстоює хлопець свої переконання? (Навести приклади з тексту).
-         Як би ставився Сашко до вовка – справжнього хижака?
-         Чому хлопчик захищає вовка та допомагає йому?
7.Складання інформаційного грона до образу Сашка








   Хлопчик Сашко

Справедливий
Співчутливий
Добрий
Чуйний
Принциповий
Самостійний
Вірний
Цілеспрямований
Сміливий

Готовий допомогти

                           



У. Підбиття підсумків.
     1. Вправа “Мікрофон”. “Мої враження від повісті “Сіроманець”

     2. Робота в зошитах “Продовж речення”
    “Повість “Сіроманець” навчає мене...”
УІ. Домашнє завдання. Підготувати матеріали до письмового твору    
     “Мій улюблений літературний герой”    




1 комментарий:

  1. Дуже вдало підібрані завдання, пояснювальний матеріал, настановчо - емоційний модуль. Дуже дякую

    ОтветитьУдалить