Другорядні члени речення. Обставина. 8клас

Тема. Другорядні члени речення. Обставина. Види обставин за значенням
Мета. Узагальнити знання учнів про обставини, формувати вміння розрізняти види обставин за значенням, користуватися ними у мовленні; розвивати логічне мислення; виховувати любов до рідного краю.
Дидактичний матеріал. Індивідуальні картки, фотоплакат "Краєвиди селища Смоліне"
                                                                                        Хід уроку
І. Слово вчителя: Мово рідна, хто тебе вивчає,
                              Той оцінку за старання відповідну має!
               (Перевірка домашнього завдання)
               Мовна вікторина
   1). Як називаються головні члени речення?
   2). Чи завжди граматична основа складається з обох головних членів речення?
   3). Назвіть другорядні члени речення.
   4). Скласти речення. Визначити граматичну основу.
   5). Що називається додатком? Навести приклад.
   6). Що називається означенням? Навести приклад.
   7). Які види оначень ви знаєте? (Узгоджені ті неузгоджені).
   8). Що ви знаєте про обставину? Наведіть приклад обставини.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. (Запис у зошити теми та епіграфа уроку)
     Мотивація. Тлумачення епіграфа: Смоліне! Для мене ти єдине!
                                                              Тут гніздо лелече на будинку,
                                                              Річка, стадіон "Шахтар", калина,
                                                              Парк, посаджений людьми для відпочинку.
                                          (перегляд фотостенду)
                          Мовне завдання. Знайти в тексті епіграфа обставини, підкресливши їх.
ІІІ. Опрацювання матеріалу.    Підручник - це скарбничка знань,
                                                    Навчальних вправ і міркувань.   
     1. Робота з підручником. Опрацювання матеріалу на с. 89-90
     2. Самостійна робота. Заповнити таблицю (додаткові картки)

речення
Вид обставини за значенням
На яке питання відповідає
Чим виражено
1.
місця
де?
іменник з прийменником
2.
способу дії
як?
прислівник
3.
міри і ступеня
наскільки
прислівник
4.
часу
коли?
прислівник
5.
причини
з якої причини?
дієприслівниковий зворот
6.
мети
для чого?
Іменник з прийменником
7.
умови
За якої умови?
Іменник з прийменником
8.
допусту
всупереч чому?
прислівник

1.     В степах Кіровоградщини розкинулося шахтарське містечко Смоліне.
2.     Радісно зустрічають смолінчани гостей.
3.     Ранковий туман стелеться над Кільтінкою, наповнюючи вщерть низину.
4.     Щовечора повертаються з роботи до своїх домівок  шахтарі.
5.     Стомившись від навчання, діти виходять на майданчик.
6.     Над річкою для краси і затишку виросли розкішні верби.
7.     Тільки при допомозі школярів у селищі виріс парк.
8.     Зміцніли всі насадження вітрам наперекір.
3. «Синтаксична розминка».  – А зараз уваги хвилинка,
                                                  Біля дошки – синтаксична розминка.
        Завдання. Визначити, якими членами речень є підкреслені слова.
Діти були у бабусі. Завтра вони підуть до школи. У небі летів літак.

4. Дослідження (за вправою 136, с. 88)

5. Словниковий диктант.  - Не потрібно забувати,
                                            Як слова важкі писати.
      По-українському, хтозна-де, без кінця, без краю, на жаль, надвоє, тихо-тихо, де-не-де, всього-навсього, востаннє, нарівні, втроє, спершу, скраю, додому, назустріч, під час, до вподоби.

6. Творче завдання. Скласти речення так, щоб дані слова виступали обставинами. З'ясуйте вид обставини.
         Свято, щирість, штурм, шлях. (Під час свята діти виразно читали вірші. При щирості між людьми нічого не страшно. Ми йдем на штурм рядами молодими. Іду шляхом, поля й ліси минаю, але життя свого не омину.)
ІУ. Підсумок уроку. -  Зробимо останній крок –
                                     Підсумуємо урок!
-         Що ж було для вас найважчим? (Відповіді учнів)
У. Домашнє завдання. 1. Прочитати і запам'ятати правила на с. 89-90
                                           2. Виконати вправу 134
                                           3. Скласти діалог (усно) за малюнком у підручнику
                                               (с. 88)
     



                      

Комментариев нет:

Отправить комментарий